Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

אילוף רועה אוסטרלי

רועה אוסטרלי מצויד בפרווה באורך בינוני המנוקדת בכתמים בצבעים שחור, כחול, אדום וחום. כתמים אלו מעניקים לכל כלב מראה ייחודי. מבחינת מבנה גוף – גוף קומפקטי בינוני, ארוך יחסית.
למרות שמו, מקורו של הרועה האוסטרלי בארצות הברית, אם כי הוא אכן נפוץ באוסטרליה. תפקידו ככלב רועים היה להתרוצץ בין הכבשים ולנשוך אותן בעקבים כשהן מנסות לצאת מהעדר.

רועה אוסטרלי – תכונות

באופיו, הרועה האוסטרלי הוא כלב אמיץ טוב לב, למרות שקיימת הסתייגות מסוימת מזרים. מעבר לזה, זהו כלב מאוד אינטליגנטי ודי נמרץ.

מתאימים מאוד כחיות מחמד למשפחות וילדים ומרגישים חלק מהמשפחה. אם לא מחנכים אותו נכון, אינסטינקט הנשיכה עלול להתפתח אצלו יותר מדי.

רועה אוסטרלי הוא מסוג הכלבים שמבינים מהר מה רוצים מהם, אך בכל זאת, כלב זה כלב ואם אתם חפצים להבטיח לעצמכם ראש שקט מבחינת התנהגות הכלב, עליכם לשקול ברצינות להתחיל תהליך של אילוף. אין שום דרך אחרת שתבטיח לכם שקט נפשי והנאה מרובה כשזה נוגע לגידול רועה אוסטרלי. מתי כדאי לאלף את הכלב שלכם? באיזה גיל? אילוף טוב הוא אילוף שמתחיל כמה שיותר מוקדם. רצוי ממש ביום שבו החבר החדש מצטרף למשפחה.

כמה מילים על אילוף כלבים

מדוע יש בכלל צורך לאלף כלבים? מאיפה נובע צורך זה? כלבים הם חיה שהתפתחה מהזאבים. בטבע, זאבים חיים בלהקות, לא בבתים. לכל להקה יש מבנה היררכי די ברור, יש מנהיג לכל להקה, בד"כ זכר מסוים שמגלה דומיננטיות ויכולות פיזיות גדולות משל השאר. גם לאימא תמיד שמור מקום של כבוד מנקודת מבטו של כל גור זאבים. אבל הרועה האוסטרלי שלך לא מסתובב בטבע החופשי בלהקת כלבים. הוא נמצא איתך, אתה מבחינתו הלהקה שלו. וכמובן, אם מדובר במשפחה, המשפחה היא הלהקה מבחינתו.

עלינו להבין שעבור כלבים יש שתי אפשרויות – 1. שהם יהיו המנהיגים בעצמם, 2. שהם ילמדו להיות מונהגים על-ידי מישהו אחר. כמו שבעסקים יש סגנונות ניהול שונים כך גם בכל הנוגע לאילוף רועה אוסטרלי, וזה נכון לכל גזעי הכלבים – את הסגנון אתה קובע, לפי ההחלטה הבסיסית יותר שאתה רוצה להיות המנהיג שלו ולא ליהפך.

חובה לאלף? ואם כן, מתי לאלף רועה אוסטרלי?

זו שאלה שחוזרת על עצמה הרבה. קניתם כלב, אימצתם כלב, אתם חושבים על אילוף אבל לא בטוחים מתי כדאי והאם זה דחוף. אז קודם כל, עשרים שבועותיו הראשונים של כל כלב זו התקופה המשמעותית ביותר מבחינת עיצוב האופי וההרגלים שלו. אין ולא תהיה שוב בחייו תקופה בה המוכנות שלו ללמוד דברים חדשים תהיה ברמה כה גבוהה. בגיל זה לרוב מומלץ לחשוף את הכלב למצבים ואינטראקציות נעימות עם בע"ח אחרים ועם אנשים רבים ככל הניתן. במקביל, החל מגיל 3 חודשים לערך, כדאי לעדוב על פקודות בסיסיות כמו,"שב", "בוא", "ארצה", "לא לזוז". מה שהכלב שלך יצליח "לקלוט" בתקופה זו של חייו יישאר איתו עד סוף ימיו. אז תהיה נחמד ולמד אותו כמה "שיעורי חיים".

התקופה "הקריטית" לאילוף רועה אוסטרלי

מידת הזמן שתבחר להשקיע בקשר עם הרועה אוסטרלי שלך בתקופה זו בה הוא עודנו גור, זה מה שייקבע איזה כלב הוא יהיה בעתיד לבוא.
מחקרים מגלים לנו שכלבים מגיבים נהדר לתגמולים (מזון, תשומת לב). במילים אחרות, חיזוקים חיוביים זו שיטת האילוף המוצלחת ביותר שיש. היא כמעט לא מרגישה כמו "אילוף", לפעמים הדבר לובש יותר צורה של משחק. כל כלב אוהב לקבל צ'ופר מיוחד מבעליו. כלבים הם יצורים חברתיים (כאמור, הם רגילים לחיים בלהקה). חטיף טעים, או סתם ליטוף וחיבוק, אלו דברים שבאופן טבעי רצויים מבחינת כל כלב אפשר לגרום לגור לחזור על פעילות מסוימת לפי הפידבק החיובי שניתן לו תמורתה. מחקרים אלו מוכיחים גם כי אחת הדרכים הטובות ביותר לקבל את תשומת ליבו של הגור היא בדיוק בשיטה הזו, וליתר דיוק על-ידי נתינה של מזון טעים. לכן מאוד כדאי להתרגל להסתובב עם חטיפים טעימים, מהסוג שהכלב שלך מאוד אוהב (אם אתה עדיין לא יודע מה הוא אוהב אתה תלמד מאוד מהר). הרעיון הוא להיות תמיד מוכן לתגמל על התנהגות רצויה ברגע שהיא מתרחשת.

 

נשמח לעזור לכם בכל הנוגע לאילוף רועה אוסטרלי!

התמודדות עם בעיות משמעת

ומה לגבי התנהגויות לא רצויות? אם הכלב מתנהג בצורה שאינה מקובלת עליכם או שאינה רצויה מבחינתכם – אתם לא צריכים "להעניש" אותו. בשום פנים ואופן על תתפתו להשתמש באלימות מכל סוג שהוא. כלבים לא מבינים התנהגות כזו וזה רק מוביל לפחד וטראומה. הרעיון באילוף כלבים ובפרט זה רועה אוסטרלי בגישה חיובית הוא רק ליצור אצלם בראש את הקישור בין פעולה מסוימת שהם עושים ובין התגמול החיובי. כל השאר אמור להסתדר כבר עם הזמן לפי המשוואה הזו. הכלב פשוט מבין מה אנחנו רוצים ממנו לפי זה שאנחנו נחמדים אליו ומפנקים אותו בדיוק רגע אחרי שהוא עשה משהו שמוצא חן בעיננו.

הרבה פעמים כשחושבים על אילוף כלבים, חושבים על דומיננטיות, החלטיות, אבל לאמיתו של דבר, הגישה החיובית חשובה לא פחות. חשוב שהכלב יידע שאתה "בעל הבית" אבל הוא יבין את זה לבד פשוט באמצעות זה שתאפשר לו לחיות איתך, ע"י זה שתאפשר לו ליהנות מהנאות החיים. כלבים יודעים להעריך את בעליהם כשאלו מתייחסים אליהם יפה. מבחינת הרועה הגרמני שלך, אם אתה גורם לו לחוש סיפוק ותחושה טובה – אתה המנהיג הכי טוב שיכול להיות.

אנגלית: Australian Shepherd
מידע נוסף: ויקיפדיה

>>>גולשים אחרים התעניינו גם במאמר איך לאלף רועה בלגי

תפריט נגישות