Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

טיפים לאילוף צ'יוואווה

הידעת? הצ'יוואווה הוא גזע הכלבים הקטן בעולם. מה מקור השם המוזר? מסתבר שבמקסיקו יש מדינה בשם צ'יוואווה. כלבי הצ'יוואווה מתאפיינים במימדים זעירים, עיניים גדולות, ואזניים גדולות וזקורות. קיימים שני סוגים של צ'יוואווה – בעלי שעיר קצר ובעלי שיער ארוך וחלקלק. הצ`יוואוות הם כלבים יפים, חמודים ואנרגטיים. הם גם חכמים ומסורים. צריך לקחת בחשבון שלכלבים מגזע זה ישנה נטייה להיקשר לבעליהם בצורה חזקה ויהיה להם קשה להיפרד במקרה הצורך. מדובר בכלב תלותי – לפעמים כלבים מגזע זה יסרבו ללכת ויחכו שבעליהם יישאו אותם בידיהם. הצ'יוואווה אוהב ליטופים והוא בן לוויה מעולה לבעליו (אם כי הם לא מתאימים לכל אחד).

אילוף צ'יוואווה

צ'יוואווה הם גזע של כלבים שנוח לאלף. אם חשבתם שמדובר בחיה דומה לחתול ושאפשר ללמד צ'יוואווה לעשות צרכים בארגז – כדאי שתדעו שהם מעדיפים ללכת בדרכם של כל הכלבים ולעשות את ענייניהם מחוץ לבית. במיוחד בשל גודלם הזעיר, כלבים אלו עלולים להפוך לתוקפניים אם לא מעבירים אותם תהליך חיברות בגיל צעיר. צריך לחשוף אותם למקומות ואנשים שונים. חשוב מאוד לאלף את הצ'יוואווה לעשיית צרכים בחוץ מוקדם ככל האפשר. ידוע כי כלבים זעירים מאותגרים יותר כשזה נוגע לגמילה מצרכים. איך גומלים כלב מעשיית צרכים בבית? מרבים בטיולים תכופים בחוץ. משבחים את הכלב כשהוא עושה את צרכיו בחוץ ואפשר לתת גם חטיף כדי ליצור קשר ברור בין עשייה בחוץ ובין הנאה, שהכלב יבין שכדאי לו. כשבורח לכלב בבית צריך לומר 'לא' ולהוציאו מיד החוצה. כלב צ'יוואווה יצטרך לעבור חינוך יסודי לצייתנות ולקבלת מרות, אם נרצה שיבין ויפעל לפי ה כללים של העולם האנושי החדש שלו. למרות שצ'יוואווה לומד בקלות והינו בעל רצון עז לרצות, הוא גם יכול להיות רכושני ומגננתי ביחס לבני המשפחה ורכושם. אילוף הגור זו הדרך היחידה לחיות בשלום עם כלב בבית. זה מתחיל ביום שגור הצ'יוואווה שלך מגיע הביתה איתך.

כל הכלבים חיים במבנה להקה מטבעם, וככאלה, דרוש להם מנהיג. הבוס הראשון של הצ'יוואווה שלך היה אימו. לפני שהגור שלך עזב בית הגידול שלו, הוא למד שיעורי חיים מאמו ומאחיו. עכשיו אתה צריך לתפוס את תפקיד המנהיג ולהבהיר לו מה היא התנהגות מתאימה במונחים שהמוח הכלבי שלו יבין. מנקודת מבט כלבית, אין הגיון בכללים אנושיים.

>>>אולי יעניין אתכם גם כלב פאג סיני

הגיל האידאלי לחינוך צ'יוואווה

חשוב לדעת כי 20 השבועות הראשונים לחייו של כל כלב הם התקופה המתאימה ביותר ללמידה. תקופה שבה המוח שלו עדיין רענן ומסוגל לספוג כל שיעור, חיובי או שלילי. רשמים חיוביים וסוציאליזציה נכונה בגיל זה הן קריטיות להתפתחות העתידית שלו וליציבות המנטלית. הכמות והאיכות של הזמן שאתה משקיע בצעירותו של הצ'יוואווה שלך בשלב זה תקבע איזה מן כלב הוא יהיה.

בשל גודלם, אין צורך להוציא כלבים אלו לטיולים ארוכים, הם מתעייפים מספיק מההליכה בתור הבית. מדובר בכלב עדין. גם בעת בחירת רצועה, עדיף לבחור רתמה שתקל עליהם ולא תכאיב בצוואר.

אילוף בגישה חיובית

לפי מחקרים שנעשו על כלבים, כל התנהגות שמתוגמלת בפרס תחזור על עצמה. זה נקרא חיזוק חיובי. אם קורה משהו משמח כמו ממתק טעים או חיבוקים ונשיקות, הגור באופן טבעי ירצה לחזור על ההתנהגות. באותו המחקר גם הוכח כי אחת הדרכים הטובות ביותר למוחו של גור הוא דרך קיבתו. שמור תמיד על כיסים עמוסים בחטיפים לגורים, כך שאתה מוכן לחזק התנהגות טובה בכל פעם שהיא מתרחשת.

ואיך נעניש את הכלב על התנהגות לא הולמת? אין צורך להפעיל אלימות מכל סוג שהוא. על התנהגות לא הולמת אפשר לומר 'לא' ולמנוע מהכלב זכויות יתר כמו חטיפים וליטופים לכמה דקות.
כלל חשוב נוסף: אתה צריך ללמד אותו באופן שהוא יבין. זכור תמיד שהגור אינו יודע דבר על אמות מידה אנושיות של התנהגות.

באנגלית: Chihuahua

תפריט נגישות