Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

משקפיים להולכים על ארבע

ראשית, כלבים רואים פחות טוב ממה שנדמה לנו. חדות הראייה של כלב הינה הרבה פחות טובה מזו של בן אדם. מה זה אומר? דמיינו איך זה היה לו הייתם מביטים על העולם מבעד לנייר צלופן, ואם לא די בכך, דמיינו שהצלופן מרוח בשכבה דקה של וזלין. זוהי פחות או יותר חדות הראייה של כלב ממוצע.

אם כלבים היו נוהגים במכוניות, ברישיון הנהיגה שלהם היה מצוין שהם חייבים להרכיב משקפיים. בעולם האמיתי כלבים אמנם לא נוהגים במכוניות, אך בכל זאת עליהם להבחין במכוניות בעת חציית הכביש, או בעת שימוש במדרגות, או כשכדור נזרק לעברם בשעת משחק. למרבה הצער לא ניתן לאלף כלבים לראות טוב יותר, כך שעבור כלבים בוגרים שראייתם הולכת ומדרדרת, או עבור כלבים שאיבדו את ראייתם עקב קטרקט או ניתוח קטרקט לא מוצלח – במקרים אלו משקפי ראייה הם הפתרון הטוב ביותר.

משקפי שמש לכלבים

משקפי שמש לכלבים קיימות כבר מספר שנים. עקרון הפעולה דומה למשקפי השמש שאנחנו לובשים: העדשות מסננות קרני UV (הידועות כמזיקות לעיניים) ומאפשרות לכלב לשהות ולטייל באוויר הפתוח לפרקי זמן ארוכים ללא חשש מתמיד מהסתנוורות.

משקפי ראייה לכלבים?

משקפי ראייה לכלבים? כן! כיום ניתן להשיג משקפיים המיוצרים במיוחד לכלבים. כעת תוכלו לפגוש בחצר כלבים שמכנים אחד את השני בשמות כמו "משקפופר" או "אבו-ארבע". או שתוכלו לראות כלב עיוור מטייל ברחוב עם משקפיים כהים סטראוטיפיים.

היצרנית המובילה של משקפי שמש לכלבים נקראת Doggles וכעת היא לוקחת את הרעיון צעד אחד קדימה ומציעה – לא תאמינו – משקפי ראייה לכלבים לקויי ראייה.
עד היום לא היה דבר שניתן היה לעשות בכדי לעזור לכלבים שהופכים לעיוורים כמו עטלפים. הדבר הטוב ביותר שניתן היה לעשות הוא לקוות שהם יסתדרו בזכות שאר החושים שלהם. אבל כעת, בזכות משקפי ראייה לכלבים שאושרו ע"י וטרינרים, כלבים רבים יכולים לזכות מחדש בראייתם.

בין היתר משקפיים אלו מועילות לכלבים שעברו ניתוח קטרקט, אך לא יכלו לעבור השתלת עדשה. כלב שעבר ניתוח קטרקט ללא השתלת עדשה יוכל לזהות חתול מעבר לכביש, אבל יתכן שלא יזהה מזון שמונח על צלחת האוכל שלו. כלבים במצב זה שלא עברו השתלה תוך עינית של עדשות בדרך כלל יראו יותר טוב למרחק מאשר לטווח הקרוב (בדומה לבני אדם) – אך בשונה מבני אדם במצב זה, כלבים רואים למרחק הרבה יותר טוב.

האם נדרשת בדיקת אופטומטריסט?

מבחינת מבנה העין ויכולת הראייה אין הבדלים מהותיים בין הגזעים כך שייצור משקפיים לכלבים אינה משימה מורכבת במיוחד. וטרינרים שהוכשרו לכך יכולים לבצע בדיקת ראייה לכלב באמצעות רטינוסקופ (כלי לבדיקת ראייה), בדומה לאופן שבו רופא עיניים או אופטומטריסט בודק ראייה לילד קטן שעדיין לא קורא אותיות ומספרים.

האם נדרש מרשם מאופטומטריסט? את המשקפיים של Doggles אפשר להזמין עם כל מרשם שהתקבל ע"י וטרינר המתמחה בתחום הראייה/אופטיקה. כמה זה עולה? משקפי ראייה מסוג זה עולות פחות מ-100 דולר.

משקפיים לכלבים עיוורים

כיצד נדע האם המשקפיים אכן משפרות את ראייתו של הכלב? ניתן לעשות זאת בשתי דרכים. 1. באמצעות התבוננות על הכלב ע"י בעליו (האם זה מרגיש שהכלב רואה יותר טוב?). 2. באמצעות בקשה מהכלב לזהות חפצים כמו צעצוע אהוב (האם הוא "מתפקס" בקלות יותר על החפץ עם המשקפיים?).

בנוסף למשקפי ראייה ומשקפי שמש, חברת Doggles שהזכרנו קודם לכן, מציעה גם משקפיים עם עדשות שחורות מוצקות עבור כלבים עיוורים. הסיבה שהעדשות אטומות אינה סיבה קוסמטית.

העדשות השחורות מקלות על כלבים עיוורים היות ועיניהם מאוד רגישות לאור. כמו כן המשקפיים מגינות על עיניהם מפני נזק כאשר הם מתנגשים בדברים. עדשות אלו משמשות גם במקרים של הגנה על העיניים לאחר ניתוח. כמו כן משקפיים אלו "משדרות" לסביבה שהכלב עיוור ולכן מעודדות בני אדם בסביבתו של הכלב לתמוך בכלב.

בנוסף, Doggles מייצרת משקפיים מיוחדות המשמשות להגנה על העיניים של כלבים שנוסעים במכוניות ומשאיות ונמצאים בסכנה מתמדת להיפגע מפסולת מעופפת. ישנן משקפיים מיוחדות נוספות המתאימות למקרים ספציפיים נוספים.

משקפי Doggles משמשות גם כאמצעי מיגון לכלבים בצבא – להגנה על עיניהם מחול וממפגעים סביבתיים שונים. באופן דומה, גם כלבי חיפוש והצלה וכלבים משטרתיים נעזרים במשקפיים אלו. כלבים רבים לובשים משקפיים בעת נסיעה במכוניות, משאיות או על אופנועים, ואילו אחרים, כמו לדוגמה כלבי פודל / טרייר לובשים אותם רק בכדי להישאר באופנה.

 

תפריט נגישות